Czy zmian trzeba się bać?

czy bać się zmian

Czy zmian trzeba się bać?

Czy zmian trzeba się bać? Często buntujemy się przeciwko nim. Jednak zmiana to jedyna pewna rzecz w ludzkim życiu. Zmienia się sam człowiek, wraz z nabieraniem doświadczeń, dorastaniem. Zmienia się świat wokół nas, bezustannie, często z naszej przyczyny.

Czy zmiany są złe? Nie, przecież dzięki nim rozwijamy się, udoskonalamy nasze życie. Często też zmiana, która nas przerażała okazuje się okazją. Kiedy coś tracimy, z czegoś musimy zrezygnować, otwierają się nowe drzwi, a zza zakrętu wyłaniają się nowe szanse. Może więc zamiast wypatrywać nowego z lękiem, warto optymistycznie i z nadzieją oczekiwać nowych szans?

Wszystko płynie

Wszystko się zmienia, czas płynie pozostawiając po sobie ślady. Potrafisz zauważyć je w sobie? Pamiętasz, jak mając 16 lat myślałeś, że wiesz już wszystko? Potem ta sama myśl pojawiała się w wieku lat 20, 30… Aż w pewnym momencie, około 35 lub 40 roku życia doznałeś objawienia, że tak naprawdę nie wiesz jeszcze wielu rzeczy…

Zmieniamy się jako ludzie, o czym wiedzą doskonale osoby zajmujące się psychologią i coachingiem. Każdy etap naszego życia ma właściwie sobie problemy, spojrzenie na siebie i na świat. Świadomość tych zmian pomaga uporać się z nimi, rozwijać się. Teraz nie jesteś już tą samą osobą co 10 czy 20 lat temu. Zmieniłeś się, wiele przeszedłeś, nauczyłeś. Za kolejną dekadę czy dwie znowu będziesz inny.

Zaplanuj zmiany

Zmiany są potrzebne, bo dzięki nim nie stoimy w miejscu. Czasem musimy nauczyć się nowej umiejętności, czasem potrzebna jest elastyczność, żeby się dostosować do nowej sytuacji. Dobrze też zmiany planować.

Kiedy wyznaczasz sobie cel, oznacza to, że coś chcesz zmienić, do czegoś dążysz. Planujesz więc działanie, które zbliżą Cię do spełnienia marzeń. Jeśli tego nie robisz, dajesz ponosić się zmianom wywołanym przez innych i im oddajesz władzę nad swoim życiem. Piszą o tym niemal wszyscy autorzy książek z zakresu rozwoju osobistego.

Zaprzyjaźnij się ze zmianami, spójrz na nie jak na nową, lepszą przyszłość. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz bezczynnie patrzeć jak się dokonują, czy też weźmiesz w nich udział i stworzysz swój lepszy świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy