Stephen Covey: „7 nawyków skutecznego działania”

7 nawykow coveya7 nawyków skutecznego działania

Do książki Covey’a „7 nawyków skutecznego działania” wróciłam już kolejny raz. Autor potrafił przekazać swoje spostrzeżenia w sposób nie tylko jasny, ale też interesujący. Dla wszystkich którzy poszukują metod na efektywne wykorzystanie każdego dnia będzie to niezastąpiony przewodnik.

Paradygmaty i zasady

Podstawą do skutecznego działania jest według Stephena Covey’a poznanie kierujących nami paradygmatów i zasad. Paradygmatem nazywa nasz punkt odniesienia, założenia do danej sytuacji. Na każde zdarzenie możesz zareagować inaczej, w zależności od własnego samopoczucia, humoru, znajomości okoliczności lub jej braku oraz od zasad.

Są to naturalne prawa, których nie da się złamać. Możesz próbować, ale szkodzisz wtedy głównie sobie. To na przykład wewnętrzna spójność, szczerość, poszanowanie godności ludzkiej, cierpliwość. „Zasady są terenem, wartości – mapą”.

Siedem nawyków

„Nasz charakter tworzą głównie nasze zasady” pisze Covey. I definiuje nawyk jako „skrzyżowanie wiedzy, umiejętności i pragnienia”, więc coś, co możemy jednak zmienić. To może nie być przyjemnym procesem, ale wszyscy chcemy być przecież szczęśliwi, prawda? A szczęście to wg autora „owoc pragnienia i zdolności poświęcenia tego, czego chcemy teraz, dla tego, czego chcemy ostatecznie”.

Prywatne zwycięstwo

Aby osiągnąć prywatne zwycięstwo, czyli niezależność Covey radzi nam jak być proaktywnym: zaczynać z wizją końca i robić najpierw to, co najważniejsze – to trzy podstawowe nawyki.

Proaktywność to według autora więcej niż przejmowanie inicjatywy. Oznacza ona, że przyjmujemy odpowiedzialność za własne życie, potrafimy podporządkować uczucia i decyzje naszym wartościom. Pracujemy nad tym, nad czym mamy kontrolę, nad naszą strefą wpływów.

„Zaczynać z wizją końca – to zaczynać z jasnym zrozumieniem własnego przeznaczenia, to wiedzieć, dokąd się podąża, by lepiej rozumieć, gdzie się jest teraz i stawiać każdy krok we właściwym kierunku” – tak Covey opisuje drugi z nawyków. Żeby go posiąść, trzeba dobrze poznać siebie – kierujące nami zasady i wartości oraz określić własne role i cele, swoją życiową misję.

Trzecim nawykiem skutecznego działania jest „rób najpierw to, co najważniejsze”. Wiąże się on z umiejętnością zarządzania sobą, by jak najefektywniej korzystać z danego nam czasu. Jak często zdarza się nam robić głównie rzeczy pilne zamiast tych ważnych? Dzięki wskazówkom autora i określeniu swoich ról i wartości możemy nauczyć się koncentrować na tym, co ważne.

Zwycięstwo publiczne

Chcąc osiągnąć sukces również w relacjach z innymi ludźmi, musimy posiąść trzy kolejne nawyki: nauczyć się myśleć w kategoriach wygrana-wygrana, strać się najpierw zrozumieć innych oraz działać synergicznie. Covey przypomina, że nie da się funkcjonować bez kontaktów z innymi ludźmi, a taka współzależność przynosi lepsze efekty niż samodzielne działanie.

Autor książki pisze jak ważne jest zrozumienie drugiej osoby, przywiązywanie wagi do drobiazgów, dotrzymywanie zobowiązań, jasne wyrażanie oczekiwań, okazywanie wewnętrznej spójności, umiejętność szczerego przepraszania. Jeżeli stosujemy paradygmat „wygrana-wygrana”, to mówimy: „nie chodzi o to, czy będziemy to robić na twój, czy na mój sposób; chodzi o to, by robić to lepiej”.

Kluczem do skutecznej komunikacji pomiędzy ludźmi nazywa Covey zasadę: staraj się najpierw zrozumieć innych, potem dopiero być zrozumianym. Pomaga w tym empatyczne słuchanie, które daje drugiej osobie „psychologiczne powietrze”. Nie oceniamy rozmówcy, nie radzimy i nie interpretujemy. Aby druga strona czuła się zrozumiana, musimy nauczyć się przekształcać jej wypowiedź i odzwierciedlać jej uczucia.

„Synergia jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części. Znaczy to, że związek pomiędzy poszczególnymi częściami całości sam w sobie jest częścią całości, i to tą najbardziej katalizującą, wzmacniającą i jednoczącą, częścią najbardziej pobudzającą. (…) Istotą synergii jest docenianie różnic – szanowanie ich, budowanie na ich sile i kompensowanie słabości.(…) Komunikując się w sposób synergiczny, otwierasz po prostu umysł, serce i ekspresję na nowe możliwości, nowe opcje”.

Ostrzenie piły

Ostrzeniem piły nazywa Covey prowadzoną w mądry i równomierny sposób regularną i konsekwentną gimnastykę w zakresie każdego z wymiarów ludzkiej natury: fizycznym, umysłowym, duchowym oraz społeczno-emocjonalnym. Ważne jest, by codziennie poświęcać każdemu z nich choć chwilę. Pamiętasz o zdrowym odżywianiu, gimnastyce, o odpoczynku? Czytasz, planujesz, piszesz regularnie? Czy medytujesz, rozważasz swoje wartości i zasady?

Jak zapełnisz lukę?

„Pomiędzy bodźcem a reakcją jest luka, pusta przestrzeń, a od tego jak ją wykorzystamy, zależy zarówno nasz rozwój,jak i szczęście”. Czy masz świadomość, że to od Ciebie zależy reakcja na ludzi, rzeczy, wydarzenia? „Wszystko zależy od nastawienia” – jeśli masz jasno określone wartości i zasady, Twoje nastawienie jest stałe i nie poddaje się chwilowym emocjom. Twoje decyzje i reakcje stają się czymś naturalnym, a dzięki temu Twoje działania są skuteczne. Te umiejętności powinien mieć każdy z nas, dlatego wszyscy powinni przeczytać książkę S. Covey’a „7 nawyków skutecznego działania”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy