Relacje

relacje anna chyzewska

Relacje

W kategorii „Relacje” będę umieszczać wpisy dotyczące kontaktów międzyludzkich oraz recenzje książek o tej tematyce.

Podobnie jak inne obszary ludzkiego życia (zdrowie, pieniądze, ciągły rozwój), relacje z ludźmi są niezwykle ważne. Wszystkie sfery naszego życia przenikają się każdego dnia, więc musimy dbać o nie wszystkie, jeśli chcemy żyć szczęśliwie.

Najważniejszy jest człowiek

Dopiero w momencie, kiedy zdamy sobie sprawę, jak istotni są ludzie w naszym życiu, zaczynamy budować naszą życiową równowagę. Bez otaczających nas osób, relacji z nimi, nasze życie nigdy nie nabierze prawdziwego sensu.

Przecież tak naprawdę staramy się zmieniać życie i ulepszać świat nie tylko dla siebie, ale też dla bliskich nam osób, dla naszej społeczności. Czy będąc samemu można cieszyć się bogactwem, czasem lub wiedzą?

Najpierw zrozum, potem bądź zrozumiany

W klasycznej już książce „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” D. Carnegie pisze, że warto najpierw zrozumieć drugiego człowieka, a dopiero potem spróbować być samemu zrozumianym. Temat ten porusza również Stephen Covey w swojej publikacji „7 nawyków skutecznego działania”.

Umiejętność słuchania jest bardzo ważna, zwłaszcza w naszych czasach, gdy komunikacja odbywa się głównie za pomocą telefonów i komputerów. Potrafisz wysłuchasz drugiego człowieka bez robienia jakichkolwiek założeń, które mogą nasuwać się z dotychczasowych doświadczeń? Prawdziwa, pełna życzliwości chęć zrozumienia rozmówcy procentuje tym, że i Ty będziesz wysłuchany z takim nastawieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy