Pokochać Siebie

pokochac siebie

Jak pokochać Siebie?

Jak okazywać sobie tę miłość? I jak znaleźć na to czas, uważność…?

Każdemu zdarza się popełniać błędy. Gorzej, jeśli długo je sobie potem wyrzucasz. Nikt nie potrafi tak Tobie „dokopać”, jak Ty sam – prawda?

Oceniamy niemal bez przerwy: siebie, innych, zdarzenia, decyzje, celbrytów i bliskich. Co nam to daje?

Przestań się oceniać!

Niedawno trafiłam na ksiażkę Gabrielle Bernstein „Przestań się oceniać”. Pisze ona, że „osądzając innych zapewniamy sobie szybką dawkę poczucia posiadania racji”.

Jednak prawda tkwi głębiej. Osądzając innych, tak naprawdę osądzamy siebie. „Pod każdym osądem skrywa się jakaś głęboka rana” – uważa autorka. Chcemy uniknąć bólu, wstydu. Łatwiej jest zauważać więc wady i błędy u innych – by ocalić siebie. Unikamy emocji, których nie chcemy poczuć.

Osądzanie to oddzielenie od miłości

„Nadszedł czas, aby zdjąć osąd z ołtarza i zastąpić go miłością” – nawołuje Gabby. Czy nie jest tak, że poświęcająć w naszym życiu czas, energię i miejsce na krytykę, zabieramy je miłości? Również tej do Siebie.

Czy pamiętasz, że każdy ma prawo do błędów? Znajdujesz czas dla siebie? Jesteś dla siebie ważny? Dbasz o swoje zdrowie, samopoczucie? Mówisz sobie, że się kochasz?

To są ważne sprawy. Bo kiedy czujemy sie dobrze sami ze sobą, świat też czuje sie z nami dobrze. Nie możemy dać innym szczęścia, sami go nie doznając.

Techniki Emocjonalnej Wolności

Gabby Bernstein poleca EFT – Techniki Emocjonalnej Wolności (ang. Emotional Freedom Techniques), które opracował Gary Craig. Zakłada on, że jakikolwiek obszar Twojego życia wymaga poprawy, przyczyną są blokady emocjonalne.

„Opukiwanie” odpowiednich punktów na ciele wraz z wypowiadaniem swoich przekonań – tych negatywnach i pozytywnych – pomaga je usunąć. Dopiero zapoznaję się z tą techniką, ale w internecie możesz znaleźć więcej informacji. Sporo jest też pozytywnych opini na jej temat.

Patrz tak, jakbyś widział po raz pierwszy

„Odpuść sobie swoją historię, aby Wszechświat mógł napisać dla Ciebie nową” – powiedziała M. Williamson.

Prawie zawsze patrzymy na ludzi i wydarzenia przez pryzmat swoich doświadczeń. A przecież każda sytuacja i osoba jest inna, nowa. To, że ktoś zareagował kiedyś w ten, czy inny sposób nie znaczy, że znowu tak się stanie.

Nasz mózg automatycznie podsuwa nam znane i jak mu się wydaje – działające reakcje. Działa jednak na podstawie skojarzeń – podobne okoliczności, twarze, miejsca. To wywołuje odpowiednie zachowania, prawda?

Jeśli bedziemy o tym pamiętać, nie będziemy tak surowi dla innych i uda się nam pokochać siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy