Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości 6 filarów Branden

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Na co ma wpływ poczucie własnej wartości? Czy masz zaufanie do własnego umysłu? Czy uważasz, że zasługujesz na szczęście?

„Twoje życie jest ważne. Szanuj je, walcz o to, co dla Ciebie najlepsze.” – pisze Nahaniel Branden, autor książki „6 filarów poczucia własnej wartości”. Trudno się z nim nie zgodzić.

To Twoje życie i nikt inny nie ma na nie takiego wpływu, jak Ty. Jednak, aby dobrze się czuć i radzić sobie w otaczającym Cię świecie, musisz mieć wysoką samoocenę.

Dr Nathaniel Branden

Autor jest niesamowitą osobą! Czytając jego książkę zauważysz, że widzi w każdym człowieku więcej wartości, niż każdy z nas chce w sobie dostrzec. Jest psychologiem, który uznał za ważne pomagać swoim pacjentom i czytelnikom w zwiększaniu ich pozytywnej samooceny. Jest to wg niego podstawa nie tylko dobrego samopoczucia, ale także zdrowia psychicznego.

Dr Branden nie patrzy na człowieka jak na osamotnioną jednostkę, ale jak na istotę umieszczoną w szerszej perspektywie. Zauważa, że na poczucie własnej wartości może wpływać kultura, religia, wzorce otoczenia, podatność na wpływ rodziców i przełożonych, nauczycieli i współpracowników. Tak wiele oddziałujących na nas czynników może zaburzyć nasze postrzeganie siebie i otaczającej nas rzeczywistości.

Filary poczucia własnej wartości

Nathaniel Branden pisze pięknie, że „szacunek wobec siebie jest podstawą szacunku wobec drugiego człowieka”. Patrząc przez taki pryzmat, możemy zobaczyć w innym świetle ludzi, którzy źle się do nas odnoszą, prawda? „Brak szacunku jest jak grawitacja, która uniemożliwia wzniesienie się wyżej.” – stwierdza autor.

Jako filary poczucia własnej wartości Dr Branden wymienia:

  • życie świadome,
  • samoakceptację,
  • odpowiedzialność,
  • życie celowe,
  • asertywność,
  • prawość.

Życie świadome i celowe

Dzięki świadomemu życiu dostrzegasz to, co musisz wiedzieć i co jest niezbędne, byś osiągał cele. Żyjesz w rzeczywistym świecie, nie zamykając się na niewygodne aspekty codzienności. Wiesz, jakie są Twoje wartości i co wpływa na Twoje życie we wszystkich jego sferach. Nie tylko w tych, które chcesz widzieć. Wierząc w możliwości swojego umysłu i swoją skuteczność uczysz się panować nad swoim życiem.

Ważna jest przy tym „wola rozróżnienia faktów od interpretacji i emocji”. Często poddajemy się emocjom, a przecież tak nasze uczucia, jak i interpretacje rzeczywistości mogą być adekwatne do danej sytuacji lub nie. Wpływa na nas zbyt wiele czynników, byśmy jasno potrafili widzieć fakty. Wsłuchując się w to, co nasze emocje mają nam do przekazania, powinniśmy pozwolić się im wyciszyć i dopiero wtedy podejmować decyzje.

Natomiast jeśli nie nadasz swojemu życiu sensu, nie wiesz dokąd zmierzasz. Nathaniel Branden radzi, aby wyznaczyć sobie cel i do niego dążyć, a jeśli trzeba, „po drodze” uczyć się, jak to zrobić. Życie celowe to wg niego korzystanie z własnych zdolności do osiągania wybranych przez siebie zamierzeń.

Samoakceptacja i asertywność

Kolejnym filarem poczucia własnej wartości jest samoakceptacja, którą autor określa jako „odmowę bycia swoim wrogiem”. Jest to życie w zgodzie ze swoimi emocjami, wadami, błędami i danie sobie prawa do nich. Nie oznacza to jednak, że nic z nimi nie robimy. One są faktem, ale przecież możemy nad sobą pracować.

Za każdym razem kiedy coś przemilczysz, zepchniesz własne potrzeby na dalszy plan, czy nagniesz swoje wartości, gnębisz poczucie własnej wartości. Ile razy pozwoliłeś na to w imię altruizmu lub świętego spokoju? „Asertywność oznacza szanowanie własnych pragnień, potrzeb, wartości i poszukiwanie właściwych form wyrażania ich w życiu codziennym.”

Odpowiedzialność i prawość

Odpowiedzialność, której tak często unikamy bojąc się konsekwencji, to poczucie kontroli nad własnym życiem i zasługiwania na szczęście. Tak łatwo szukać winnych, czekać na ratunek. Dr Branden sprowadza nas na ziemię: „Marzenie o nadejściu wybawcy(…) to forma oszukiwania samego siebie, które przepłaca się życiem, ponieważ uchodzi ono w otchłani straconych możliwości, bezpowrotnie zmarnowanych dni, miesięcy i lat.” Brutalne, prawda?

Ostatnim filarem, o którym pisze Nathaniel Branden jest prawość. Definiuje ją jako „praktykę życia w zgodzie ze sobą”. Podkopujemy swoją samoocenę, jeśli ogarnia nas zwątpienie we własne ideały i postępujemy wbrew wyznawanym wartościom.

Wewnętrzne przekonania

Zamieszczone w książce definicje sześciu filarów samooceny poruszają w czytelniku czułe struny. Jeśli wykonasz ćwiczenia polegające na dokańczaniu proponowanych przez autora zdań, możesz być zaskoczony lub zszokowany, ale też lepiej poznasz siebie. Często nie zauważamy wewnętrznych przekonań, które znacząco na nas wpływają.

W swojej książce Dr Branden opisuje też wpływ rodziców i nauczycieli na poczucie własnej wartości u dzieci. Porównuje podejście do samooceny w różnych kulturach czy religiach. Przypomina ważny fakt, że „przekonania innych ludzi są właśnie przekonaniami, a niekoniecznie ostateczną prawdą.” Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy