Planowanie roku 2021

planowanie tabele

Planowanie roku

Jeszcze parę lat temu nawet nie podchodziłam poważnie do tematu „planowanie roku”. Teraz to już nawyk. Raz na kwartał robię większy plan, który koryguję przynajmniej raz na miesiąc.

Pamiętam, że to tylko plan – taki szkic, co i jak chciałbym zrobić. Nie frustruję się już, że z czymś się nie wyrabiam. To jest całkiem normalne – życie zawsze będzie miało elementy nieprzewidywalne. Jeśli na coś nie mam wpływu, szkoda mojego zdrowia na denerwowanie się tym, prawda?

Tym razem planowanie roku zajęło mi kilka dni. W końcu nie samym planowaniem człowiek żyje, czasem trzeba spać, jeść… 😊. Nie każdego dnia udało mi się zagarnąć duży stół tylko dla siebie i góry swoich papierzysk.  Znowu rozłożyłam na stole arkusze YearCompass”, listę marzeń i celów, tabele, Bullet Journal… Wydaje się, że dopiero co to robiłam. Kiedy ten rok przeminął?!

Mój plan na rok 2021 jest ukończony. Pierwszy raz podeszłam do tematu tak kompleksowo, z wykorzystaniem całej gromadzonej latami wiedzy. Oczywiście mam świadomość, że niektórych elementów tego planu nie zrealizuję tak, jakbym chciała. Ale mam wyraźnie wytyczony kierunek, w którym chcę iść. Ufam też, że jeśli coś nie pójdzie po mojej myśli, to znaczy, że życie przygotowało jeszcze lepszy scenariusz. 

Podsumowanie minionego roku

Co wydarzyło się w minionym roku? Oprócz pandemii oczywiście, która miała wpływ na życie chyba każdego człowieka na Ziemi. Ograniczenie swobodnych kontaktów z ludźmi dało przestrzeń dla siebie samej. Oraz czas na mnóstwo książek, o których możesz przeczytać w kolejnym wpisie.

Na pewno rok 2020 przyniósł lekcję pokory i bolesne doświadczenia, które jednak sprawiły, że jestem silniejsza, a nawet spokojniejsza, wyciszona i bardziej uważna. Kiedy już opadłam z sił pod nadmiarem zamartwiania się i strachu o to, co będzie, przeszłam na drugą stronę: zaufałam życzliwości świata i ludzi. Odpuściłam niemal ciągłą potrzebę kontrolowania rzeczywistości, udoskonalania siebie i swoich działań – bo przecież, jak to mówi Sylwia Kocoń: „Jestem kompletna. Jestem wystarczająca. Już teraz.”

Choroba córki przewartościowała moje życi.. Choć musiałam zrezygnować z ważnych dla mnie marzeń, wierzę, że ich realizacja tylko przesunęła się w czasie. Choć walka jeszcze nie skończona, jesteśmy na dobrej drodze. A ja jestem pełna wiary i nadziei na przyszłość.

Dzięki temu, że trafiłam na medytacje Klaudii Pingot i nagrania Sylwii Kocoń, które wprowadziły mnie głębiej w medytację, wdzięczność i mentalność obfitości, odnalazłam wewnętrzny spokój i poczucie harmonii ze Światem. Uważność skierowana na siebie i innych otworzyła mój umysł na nowe postrzeganie świata i ludzi.

Wybór to sztuka rezygnacji

„Wybory to sztuka rezygnacji”, dlatego tym razem zaczęłam planowanie roku od przypomnienia sobie, jakie mam priorytety i wartości, jakie cele są dla mnie najważniejsze oraz od przyjrzenia się każdej ze sfer mojego życia. Bardzo pomocne, obok porad Pani Swojego Czasu, były tu materiały Eweliny Stępnickiej, YearCompass i Heksagon Fryderyka Karzełka.

Pamiętam, jak kilka lat temu trudno było mi się pogodzić z tym, że nie wszystko co chciałabym zrobić, dam radę wcisnąć w dany okres. Kurczę! Przecież muszę czasem spać, mieć czas dla rodziny, a nawet – na relaks :). Całe szczęście Ola Budzyńska przetłumaczy to chyba każdemu, więc i do mnie wreszcie dotarło to przesłanie.

Czas i tak przemija

Te zasłyszane gdzieś słowa, pojawiają się w mojej głowie. Zwłaszcza, kiedy zastanawiam się, czy zaczynać coś nowego. A przecież czas i tak płynie, dlaczego więc nie? Co z tego, że to potrwa?

Wracają też do mnie słowa z jednego z filmików Marcina Osmana – jeśli będę pisać jeden artykuł, stronę dziennie, po roku będę mieć książkę! Wow! No, właśnie – to lepsze podejście niż myśleć: „To tyle roboty, nie dam rady.”, prawda? Rok to długo? I tak przeminie! Do dzieła!

Priorytety – wartości – uczucia

Siadając do planowania, zaczęłam od przejrzenia zapisków minionego roku. Co się wydarzyło? Czego mnie to nauczyło? Co warto zapamiętać?  Następnie po kolei wypełniłam rubryki YearCompass, który pomaga podsumować miniony rok i wyznaczyć najważniejsze punkty nowego.

Zanim jednak przeszłam do konkretnego planowania roku 2021, sięgnęłam po udostępniony przez Ewelinę Stępnicką fragment jej planera „Jesteś Cudem”. Ewelina zwraca w nim uwagę na wartości, uczucia i intencje, którymi chcesz się kierować. Jest to podejście bardzo mi bliskie, a jednocześnie bardzo ułatwiające wybranie drogi, nie tylko na najbliższe 12 miesięcy.

Jako uczennica Fryderyka Karzełka i jego Klubu 555, nie mogłabym planować nie biorąc pod uwagę najważniejszych obszarów życia objetych Heksagonem Szczęścia. Ważne jest dla mnie wiedzieć, na czym chcę się koncentrować w tym roku w strefach: relacje, zdrowie, finanse, praca, mój rozwój i czas dla mnie. 

Mój plan

Dopiero po ustaleniu priorytetów, zabrałam się do faktycznego planowania. Masz swoją Bucket List – listę marzeń? Moja przydała się w tym momencie. Najważniejsze marzenia z każdego z obszarów życia zostały przekształcone w cele – wpisałam je w miesiące, do kiedy chcę je zrealizować.

Mając na bieżąco uzupełniane listy „To Do” wg kategorii, mogłam wyznaczyć konkretne działania do realizacji w kolejnych tygodniach, miesiącach i kwartałach. A korzystając m.in. z tabeli, które możesz pobrać w zakładce Pobierz, moje plany są wizualnie „do ogarnięcia” i korygowania w każdej chwili.

Ponadto każdy dzień tygodnia ma u mnie wyznaczony „temat przewodni”, czyli cel, któremu przyporządkowane jest konkretne działanie. Dopiero po jego odhaczeniu, przechodzę do innego bloku zadań.

Mój plan: zrobić to, co najważniejsze i co zbliża mnie do realizacji moich celów, w zgodzie z moimi wartościami. Wyruszam w drogę nie tylko z mapą, ale i z kompasem.

A Ty jak planujesz? Skorzystasz z moich pomysłów? Może podpowiedziałbyś mi ciekawe rozwiązania? Chcesz o tym porozmawiać? Napisz do mnie!

Jeden rok to ponad sześć tysięcy godzin, kiedy nie śpisz! Sporo, prawda? Czego w tym czasie dokonasz zależy tylko od Ciebie.

planowanie roku 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy