Nowy rok – nowe plany

nowy rok nowe plany 2019

“Każdy nowy dzień to nowe życie”

Nowy rok, nowy plany – czy u Ciebie też tak to wygląda? Początek roku sprzyja podsumowaniom i planowaniu. Nie dość, że nie jest to łatwe, to wymaga czasu. No, i wytrwałości w realizacji postanowień.

Przyznam się, że ubiegły rok był dla mnie rokiem zarówno eksperymentalnym, jak i przełomowym w ogarnianiu czasu, priorytetów i w planowaniu. Wiele rzeczy udało mi się osiągnąć dzięki temu, czego nauczyłam się z książek.

Ola Budzyńska uświadomiła mi w swojej książce „Jak zostać Panią Swojego Czasu”, że nie dam rady rozciągnąć czasu i po prostu muszę nauczyć się z pewnych działań rezygnować. S. R. Covey, A.R. Merrill i R. R. Merrill przekonali mnie, że “Najpierw rzeczy najważniejsze” i nauczyli wyznaczać priorytety. Brian Tracy w swoich książkach “Maksimum osiągnięć” oraz “Zjedz tę żabę” pokazał mi metody na osiąganie celów i zwiększenie efektywności.

Dla każdego coś innego

Przede wszystkim pamiętaj, że nie każda metoda planowania sprawdzi się u Ciebie. Długo szukałam czegoś, co zadziała u mnie. I często czułam frustrację, że nie potrafię planować. A przecież każdy z nas jest inny, ma inną osobowość, inny sposób postrzegania świata. Warto poświęcić czas na poszukiwania i próby, by potem działać efektywniej.

Żeby zacząć planować, dobrze też spojrzeć wstecz: przeanalizować, co się udało, gdzie popełniliśmy błędy, w jakich tematach przeceniliśmy swoje możliwości. Dzięki temu wiemy, co poprawić w planie na kolejny rok, kwartał czy miesiąc.

Nie wszystko na raz

Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć jak wyglądał jeden z etapów moich przygotowań na nowy rok. Nie była to kwestia jednego dnia. Przewidziałam, że trochę to potrwa i rozłożyłam planowanie na kilka dni. Godzina czy dwie przez około trzy dni i mogę powiedzieć, że jestem przygotowana na nadchodzące miesiące.

Zaczęłam od przejrzenia wydarzeń minionych 12 miesięcy, porównania planów z ich wykonaniem, wyciągnięcia wniosków. Pomocnym narzędziem może okazać się dla Ciebie „Year Compass” – darmowe narzędzie, które możesz wydrukować i uzupełniając kolejne rubryki zarówno podsumować miniony, jak i zaplanować nadchodzący rok.

Zauważyłam, że (jak zwykle) przeceniłam swoje możliwości. Zapominałam też czasami, że potrzebuję zaplanować czas na odpoczynek, relaks, dla siebie. A przecież są to obszary bardzo ważne. Organizm buntuje się, jeśli o tym zapomnimy, w najmniej oczekiwanym momencie.

„Najlepszym sposobem przewidzenia przyszłości jest jej stworzenie”- S. Covey

Po podsumowaniach przyszedł czas na przypomnienie sobie priorytetów i ustalenie najważniejszych celów na kolejne miesiące. Warto zapisać i często spoglądać na najważniejszy cel, by zadawać sobie pytanie: czy zrobiłem dziś choć jedną rzecz, która zbliżyła mnie do jego osiągnięcia? Pomocnym narzędziem jest “mapa marzeń” – wizualizacja celów i marzeń na papierze, umieszczona w widocznym miejscu.

Z takim “kompasem” mogłam przystąpić do rysowania “mapy”, czyli planowania z uwzględnieniem celów i priorytetów. Najpierw na rok, potem – miesiąc i tydzień. Taki ramowy plan może oczywiście ulegać zmianie, gdyż zdarzają się rzeczy nieprzewidywalne, ale na pewno pomaga działać efektywniej i ukierunkowuje na to, co najważniejsze. Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy