Nawyki a sukces

nawyki brian tracy

Czy nawyki mają wpływ na sukces?

Jak myślisz, czy nawyki wpływają na sukces? Jakie nawyki warto wypracować, by ten sukces osiągnąć szybciej? Jakie czynności wprowadzają w życie ludzie osiągający więcej niż inni?

Nie jest łatwo spojrzeć na siebie z boku i zauważać w codziennym biegu utrudniające życie przyzwyczajenia czy przekonania. Łatwiej jest na pewno zastąpić je innymi, pozytywnymi nawykami, niż próbować od razu wyeliminować.

Jednymi z najważniejszych nawyków, które determinują sukces są: uważność, wytrwałość i entuzjazm.

Uważność

Warto choć jeden dzień poćwiczyć uważność, być „tu i teraz”. Koncentracja na jednej rzeczy w danej chwili, na czynności właśnie wykonywanej to bycie nie tylko ciałem, ale też myślami w tym momencie. To nie pozwalanie sobie na rozproszenie, pędzenie myślami ku następnej chwili.

Ostatnio zwracam większą uwagę na uważność. O ile jest ona u mnie „włączona” w strefie zawodowej, o tyle (często przez zmęczenie) „wyłącza się” w obszarze prywatnym. Już samo zauważenie tego faktu sprawiło, że bycie uważną cały czas zdecydowanie się poprawiło.

A Ty w jakich aspektach życia zapominasz o tym, co jest ważne w tym momencie?

Samodyscyplina

Pod wpływem „Klubu 555” oraz książek Briana Tracy stałam się fanką samodyscypliny. To właśnie dzięki stałej pracy nad wyrobieniem u siebie silnego „mięśnia samodyscypliny” działam efektywniej, podejmuję nowe wyzwania i potrafię im sprostać. Nawet małe sukcesy na tym polu dają wielką satysfakcję i motywują do kolejnych pozytywnych zmian.

Pomyśl, jakie czynności znacznie poprawiłyby jakość Twojego życia, gdybyś wykonywał je regularnie? Może to być 20 minut czytania książki każdego dnia, rezygnacja z cukru albo półgodzinny spacer. Co jeszcze przychodzi Ci do głowy?

Wybierz jedną z nich i postanów wykonywać ją przez tydzień, a może miesiąc. Jeśli wytrwasz, zobaczysz efekty, poczujesz satysfakcję i nabędziesz nowy dobry nawyk. Jaki będzie kolejny?

Nie wszystko na raz

Warto pamiętać, że nasz entuzjazm kilku pierwszych dni może szybko minąć. Dlatego warto nie podejmować na fali euforii zbyt wielu wyzwań. Osiągnięcie ich wszystkich równocześnie może okazać się zbyt trudne i zniechęcić do podejmowania nowych.

Przede wszystkim zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze, jakie są Twoje priorytety. Zapisz je i spoglądaj na nie każdego ranka. Przypominając sobie o nich codziennie pomoże Ci wytrwale i konsekwentnie dążyć do realizacji swoich celów.

Entuzjazm

Może tak jak ja jesteś już optymistą. Ale co z codziennym entuzjazmem? Czy potrafisz zapalić się do nowego pomysłu? Cieszyć się z drobnych sukcesów i radości jak dziecko?

Właśnie obserwując dzieci poczułam lekkie ukłucie zazdrości. Jak one potrafią być entuzjastyczne! Gdzie i kiedy zgubiłam tę umiejętność?

Skoro jednak jest to umiejętność, i to określana przez ludzi sukcesu jako jedna z kluczowych, to można się jej na nowo nauczyć. Zacznijmy już dzisiaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy