Maksimum osiągnięć

brian tracy książka

Brian Tracy „Maksimum osiągnięć”

Brian Tracy należy do moich ulubionych autorów. Już tytuł
zapowiada, że książka jest podręcznikiem korzystania ze swojego „Maksimum osiągnięć” oraz przekonującą deklaracją, że jest to możliwe. Jest również jedną z najlepszych pozycji z zakresu rozwoju osobistego, jakie czytałam.

Ten niezwykły poradnik motywacyjny wypełniony jest wskazówkami jak odkryć swój potencjał, uwierzyć, że jest on niemal nieograniczony i stale wykorzystywać go w skutecznym osiąganiu celów.

„Życie jest podobne do zamka szyfrowego…”

Od samego początku autor uświadamia czytelnikowi, że każdy może osiągnąć sukces, jeśli tylko pozna i zacznie stosować zasady do niego prowadzące.

Chyba najlepiej obrazuje tę teorię następujący fragment: „…życie jest podobne do zamka szyfrowego, tylko ma znacznie więcej kombinacji numerów. Jeśli ustawisz numery we właściwej kolejności, zamek otworzy się.”

Lepsze decyzje to lepsze życie

Tracy chyba we wszystkich swoich książkach zwraca uwagę, że jeśli chcemy dla siebie lepszej przyszłości, musimy podejmować lepsze decyzje. Jeżeli dotychczas nie osiągaliśmy zadowalających nas efektów, musimy coś zmienić w naszym postępowaniu, prawda?

Jako najważniejszą rzecz Brian Tracy wskazuje konieczność zaakceptowanie siebie i wypracowanie poczucia własnej wartości. Często wymaga to wychwycenia i przeanalizowania przekonań, które tkwią w nas od dzieciństwa. Często nawet nie jesteśmy ich świadomi.

Przykład? Dokończ zdanie: „Ludzie bogaci są…” albo „Posiadanie pieniędzy jest…” Jaka była Twoja pierwsza myśl? Jeśli na przykład: „Ludzie bogaci są mądrzejsi ode mnie”, zmień ją szybko na pozytywniejszą. Warto powtarzać sobie „Ludzie bogaci są godni naśladowania” i „Pieniądze są ważne i potrzebne” czy „Pieniądze się mnie trzymają” – tak często i długo, aż staną się nowymi, budującymi przekonaniami.

To Ty kontrolujesz swój umysł

Autor książki przekonuje, że jesteś w stanie kontrolować i zmieniać swoje nawyki oraz myśli. Wymaga to wypracowania uważności i bardziej świadomego życia, a przede wszystkim obiektywnego spojrzenia na samego siebie. Poznanie siebie, swoich mocnych i słabych stron, przekonań i nawyków pozwala zauważyć, co można zmienić na lepsze. Kluczami do zmiany kierunku Twojego życia są wg Tracy’ego:

  • pragnienie tej zmiany
  • gotowość na nią
  • gotowość do podejmowania wysiłku

Ponadto jako narzędzia kontrolowania swoich myśli podaje autor stosowanie pozytywnych afirmacji oraz wizualizacji. Obie te metody są przecież z powodzeniem stosowane zarówno przez sportowców, jak i przez ludzi biznesu. Równie ważne jest zajmowanie umysłu pozytywną „strawą”, taką jak czytanie rozwijających książek czy kontakty z podobnie postępującymi ludźmi.


Co daje lektura książki „Maksimum osiągnięć”?

Ta książka Briana Tracy jest kompleksowym zbiorem wiedzy o rozwoju osobistym. Pracując z nią, znajdujesz motywację do większej wiary w swoje możliwości i odkrywasz, jak możesz z nich korzystać. Znajdziesz w niej również wskazówki jak pokonywać problemy, wyznaczać cele i do nich dążyć. „Maksimum osiągnięć” może zastąpić wiele innych pozycji książkowych i być drogowskazem ku lepszemu życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy