Jak znaleźć odpowiedzi?

Jak znaleźć odpowiedzi?

Jak znaleźć odpowiedzi na pojawiające się każdego dnia pytania? Czego potrzebuję, aby poradzić sobie z codziennymi problemami, w każdej ze sfer życia? Czy realne jest zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym? W jaki sposób możesz utrzymać dobre relacji tak w domu, jak i w miejscu pracy?

„Zmień swoje pytania, a zmienisz swoje życie” – tak można przetłumaczyć oryginalny tytuł książki „Myślenie pytaniami”, której autorką jest Marilee Adams. Oryginalny tytuł „Change your questions, change your life” bardziej oddaje ducha tej książki niż polskie tłumaczenie.

Czy zauważasz, jakie pytania pojawiają się w Twojej głowie w ciągu dnia? Czy masz świadomość, że każdego dnia podejmujesz setki decyzji, a więc musisz zadawać sobie mnóstwo pytań dotyczących swoich wyborów? 

„Aby rozwiązać nasze problemy, musimy najpierw zmienić nasze pytania; inaczej będziemy w kółko otrzymywać te same, dobrze znane odpowiedzi.”

W jakim miejscu swojego życia jesteś teraz?

Podążając za historią Bena, głównego bohatera książki, możemy zauważyć, jak trudno jest zdobyć się na szczerość z samym sobą i jak łatwo jest odciąć się od uważności w relacjach z innymi ludźmi.

Jak będzie Twoja odpowiedź na pytanie: 

„Czy wewnętrzny opór utrudnia mi słuchanie bez uprzedzeń tego, co ma mi do zaoferowania druga osoba?”

Warto zastanowić się, czy widzę osoby wokół mnie takimi jacy są, z ich najlepszymi cechami, czy też patrzę na nie przez pryzmat swoich założeń i oczekiwań. Pomocne do takiej refleksji mogą być pytania:

 • Czego potrzebują ode mnie inni?
 • Czy naprawdę słucham pytań i propozycji innych?
 • Czy inni odnoszą wrażenie, że słucham ich pytań i sugestii?

Jeśli unikniesz krygowania się przed samym sobą i szczerze odpowiesz na te pytania, postawisz pierwszy krok do lepszego zrozumienia siebie i innych oraz do lepszych relacji. 

Akceptacja rzeczywistości

„Sama akceptacja rzeczywistości wyrównuje nasze szanse i umożliwia przeprowadzenie zmian.”

Kiedy czujesz się podenerwowany daną sytuacją, spróbuj zastosować „Proces wyboru 4 x Z”. Polega on na odpowiedzeniu sobie na kilka pytań, które pomagają świadomie podjąć decyzję o tym, jak zareagować.

1. Zorientuj się.
 • Czy zachowuję się jak sędzia?
 • Czy to działa?
2. Zaczerpnij powietrza!
 • Czy warto zrobić krok w tył, odczekać chwilę i spojrzeć na sytuację obiektywnie?
3. Zainteresuj się.
 • Co się tak naprawdę dzieje (ze mną, z innymi, z samą sytuacją)?
 • Czego nie dostrzegam lub unikam?
4. Zdecyduj.
 • Jaka jest moja decyzja?
 • Co wybieram?

Zadajesz pytania „sędziego” czy „ucznia”?

Zastanów się, czy w rozmowie z drugim człowiekiem przyjmujesz częściej postawę ucznia, czy sędziego? Jak się o tym przekonać? Najprościej – posługując się „Mapą wyboru”.

Narzędzie to poznałam na stronach książki pani Adams. Na stronie jej Instytutu możesz ją pobrać i korzystać z niej każdego dnia. Dzięki niej, kiedy pojawią się wątpliwości, zadasz sobie odpowiednie pytania i wybierzesz dobrą ścieżkę. Spróbuj!

Zmień swoje pytania z tych będących charakterystycznymi dla „sędziego”, na te odpowiadające mentalności „ucznia”. Uczeń jest otwarty na drugiego człowieka, dlatego słucha go naprawdę, potrafi zaufać. Sędzia wszystko wie najlepiej i tak naprawdę nie potrzebuje rad innych.

jak znalezc odpowiedzi

W książce „Myślenie pytaniami” znajdziesz pytania przestawiające z trybu „sędziego” na tryb „ucznia”. Oto kilka z nich:

 • Czego chcę?
 • Jakie przyjmuję założenia?
 • Jak inaczej mogę o tym myśleć?
 • Co ta druga osoba myśli, czuje i czego chce?
 • Jaki mam wybór?

Książka Marilee to kopalnia pytań, które pomagają podejmować właściwe decyzje. Wiesz już, jak znaleźć odpowiedzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy