Jak radzić sobie z pieniędzmi?

ach coach finanse

Jak radzić sobie z pieniędzmi?

Jak radzić sobie z pieniędzmi? Na to pytanie odpowiada w swojej książce „Całkowita przemiana finansowa” Dave Ramsey – amerykański specjalista od wychodzenia z długów i odzyskiwania stabilności finansowej. Dzięki jego książkom i audycjom tysiące rodzin wyszło z często ogromnego zadłużenia i zaczęło budować swoją dostatnią przyszłość.

Każdy ma długi?

Wchodzimy w dorosłe życie przekonani, że długi to jeden z atrybutów tak długo wyczekiwanej dorosłości. Przecież rodzice, ich znajomi i Twoi koledzy – wszyscy mają pożyczki, kredyty, raty.

Pierwsza wypłata: hura! Świetna okazja, aby spełnić swoje marzenie o wieży stereo, laptopie czy telefonie. Oczywiście na raty, skoro jest taka możliwość. Taka mała kwota miesięcznie – co to jest, żaden problem. Ja nie dam rady?! Też coś!

A potem jest coraz łatwiej złożyć kolejny wniosek o raty, kredyt, chwilówkę – tę na spłatę poprzednich rat. Przecież to tylko kolejna ratka. Tylko dlaczego nagle tych „ratek” jest tak wiele, że nie starcza na ich spłatę?

Dług to problem, nie norma

Wiem, czasem wydaje się, że nie ma innego wyjścia jak wziąć pożyczkę. Jak rozpocząć studia, założyć firmę, wejść w dorosłość bez dodatkowego zastrzyku pieniędzy? Też byłam o tym przekonana, a skutki tego odczuwałam bardzo długo. Przecież to normalne – myślałam. Otóż nie. To jest „normalność” kreowana przez media, banki, instytucje, które na nas zarabiają, żeby nie powiedzieć „żerują”.

Jak długo trwa euforia po zakupie nowej „zabawki”? Czy równoważy ona stres i łzy, które następują, gdy zaczyna brakować pieniędzy na życie? Jaką podejmiesz decyzję: spłata rat czy zakup żywności? A te nerwy przy wydobywaniu listów ze skrzynki pocztowej? List z banku, od komornika czy firmy windykacyjnej – strach przed ich otwarciem i przeczytaniem to żadna przyjemność, prawda?

ach cytat ramsey

Można żyć bez długów

Zatrzymaj się! Nie musisz być zadłużony. Możesz mieć finansową wolność i czuć się lekko, gdy pomyślisz o pieniądzach.

Zakup nowego modelu telefonu czy innego gadżetu może poczekać. Czy warto popisać się nowym sprzętem przed znajomymi, by chwilę potem „wbijać zęby w ścianę”? Raczej nie.

Nie potrzebujesz też karty kredytowej. Wiesz, że istnieją tzw. karty wypukłe, które „udają” karty kredytowe? Musisz jednak mieć na nich środki, by móc ich używać. Dzięki temu nie płacisz odsetek i nie robisz impulsywnych zakupów. Świetnie sprawdzają się przy zakupach internetowych (np. karta Skrill)

Ogarnij swoje finanse

Jak radzić sobie z pieniędzmi? Program całkowitej przemiany finansowej zaczyna się od konfrontacji ze swoimi przekonaniami na temat długów i pieniędzy. Choć czasem wydaje się, że to w co wierzysz jest prawdą, warto bliżej przyjrzeć się twierdzeniom tkwiącym w umyśle od dzieciństwa – niektóre przejąłeś od rodziców, a inne nie są już aktualne. Zmiana „oprogramowania” odpowiadającego za Twoje podejście do bogactwa jest kluczowa w drodze ku niemu.

Naucz się robić zestawienie przychodów i wydatków. Choć na początku trudno to lubić, kiedy zaczyna w nim widać mniej długów, a więcej nadwyżek finansowych, to prawdziwa frajda. Po zaplanowaniu spłaty wszystkich długów, nie można się poddawać. Nawet jeśli potrwa to długo, w końcu będziesz od nich wolny.

Tak, oszczędzanie może być trudne. Dave Ramsey podaje jednak w swojej książce kilka sposobów na zmotywowanie się do kontrolowania wydatków. Znajdziesz też tam metody na zbudowanie funduszu kryzysowego, który jest podstawą stabilizacji finansowej. Dopiero kiedy stworzysz taki fundusz, jesteś gotowy na budowanie majątku w większej skali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy