Jak osiągnąć równowagę?

jak osiagnac rownowage covey

Jak osiągnąć równowagę w życiu?

Czy często zdarza Ci się zadawać pytanie: jak osiągnąć równowagę, jak „ogarnąć” życie? Czy nie wydaje Ci się, że Twoje życiowe role są w ciągłym konflikcie? Jak często nie wiesz, gdzie zwrócić swoją uwagę, na co poświecić czas? W swojej książce „Najpierw rzeczy najważniejsze” Stephen Covey próbuje odpowiedzieć na te pytania.

Covey przytacza m.in. słowa Ghandi’ego: „Żaden człowiek nie może postępować słusznie tylko w jednym obszarze swojego życia, podczas gdy w innych postępuje źle. Życie jest bowiem jedną niepodzielną całością.” Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Równowaga to nie „ALBO-ALBO”, lecz „I”

Na temat efektu synergii Stephen Covey pisał już w swej najbardziej znanej książce: „7 Nawyków skutecznego działania„. Chyba każdy chciałby przybliżyć się do osiągnięcia równowagi we wszystkich sferach życia. Musimy być więc świadomi, że nasze role powinny wynikać z określonej przez nas samych misji. Warto mieć zawsze przed oczyma swój cel, który ukierunkowuje nasze działania. To sprawia, że jesteśmy skuteczniejsi.

Nie można zapominać, że jakość życia rodzinnego rzutuje na nasze funkcjonowanie w pracy. Zdrowie ma natomiast ogromny wpływ na wszystkie obszary życia. „Sukces w jednej roli nie usprawiedliwia przegranej w drugiej.” Dlatego warto co najmniej raz w tygodniu zerknąć na swoje role spisane na kartce. Dzięki temu nie pominiemy w planowaniu żadnej z nich.

„Każda rola to sposób zarządzania”

Wg Covey’a „zarządzanie wymaga poczucia odpowiedzialności.” Nie możemy bowiem nadużywać zaufania, jakie mają do nas bliscy lub współpracownicy. Nie chcemy przecież, by to oni musieli rozwiązywać nasze problemy, prawda?

Warto rozpatrywać pełnione przez nas role pod kątem każdego z ich wymiarów: fizycznego, duchowego, społecznego oraz intelektualnego. „Nie może być równowagi w naszym życiu, jeśli nie ma jej w życiu wewnętrznym – jeśli nie ma synergii wynikającej ze zgodnego współistnienia czterech elementów, jakimi są: życie, miłość, nauka i tworzenie trwałych dzieł.”

Najpierw rzeczy najważniejsze

W swej książce Stephen R. Covey pokazuje jak kierować się w życiu „kompasem”. Odnajdując punkty wspólne pomiędzy naszymi rolami, jesteśmy w stanie skuteczniej korzystać z „zegara”, czyli czasu, który mamy do dyspozycji.

Autor pomaga odnaleźć priorytety, planować i działać. Pokazuje jak odnaleźć równowagę w myśl zasady, że harmonijne życie to nie „ALBO-ALBO”, lecz „I”. Polecam tę książkę każdemu, kto czuje się przytłoczony obowiązkami. Dzięki niej znajdziesz w codziennym pędzie czas na rzeczy najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy