Kto rządzi – Człowiek czy Szympans?

ach rozum

Człowiek czy Szympans

Kto tak naprawdę rządzi w Twoim życiu – Człowiek, czy Szympans?

W książce „Paradoks Szympansa” Profesor Steve Peters w nieszablonowy sposób przybliża sposób działania ludzkiego umysłu. Wykorzystuje model mózgu, którego podział obrazuje w symboliczny, łatwo zapadający w pamięć sposób. Są tam części będące we władaniu Szympansa, Człowieka i Komputera. Autor zaznajamia nas też z harcującymi w naszych głowach Goblinami i Gremlinami, zainstalowanymi tam Autopilotami i Kamieniem Życia.

Autor pomaga czytelnikowi dostrzec, czy bardziej na jego działania ma wpływ umysł emocjonalny (Szympans), czy też racjonalny (Człowiek).

Sprzeczności w Twojej głowie

Szympans i Człowiek, choć muszą współistnieć, mają zupełnie różne dążenia. W kwestii pewności siebie Szympans koncentruje się na opinii innych oraz na konsekwencjach osiągnięcia celu lub porażki. Jeśli ulegniemy takiemu podejściu, możemy odczuwać strach i niepewność, co negatywnie wpłynie na poczucie naszej wartości.

Człowiek skupia się na dawaniu z siebie wszystkiego i to powinno być wyznacznikiem Twojej pewności siebie. Chcesz jak najlepiej, wykorzystujesz swoje talenty, nie ważne jest więc, czy przyniesie to efekty lepsze czy też gorsze od oczekiwanych. Takie nastawienie pozwala być osobą bardziej zrelaksowaną i zadowoloną – z siebie i z życia.

Interpretacja rzeczywistości

„Człowiecza” część mózgu interpretuje rzeczywistość zupełnie inaczej niż „szympansia”, której korzenie sięgają początków ludzkości. Szympans to odczucia i emocje. Człowiek bazuje na faktach, analizuje, logicznie planuje.

Niestety, Szympans jest w reagowaniu na zdarzenia o wiele szybszy niż Człowiek, co często wpędza nas w kłopoty. Pewnie każdemu zdarzyło się „wybuchnąć” emocjami, gniewem, czy powiedzieć coś nieprzemyślanego, a potem tego żałować, prawda?

Kto więc rządzi w Twojej głowie? Szympans czy Człowiek? To zależy od tego, czy oswoisz swojego Szympansa. Można nauczyć się wyhamowywać gwałtowne reakcje i nie ulegać podszeptom ukrytej w nas „małpy”. Zwłaszcza, kiedy czujesz się zestresowany. Napięcie i zdenerwowanie powinny być ostrzeżeniem, że to Szympans przejmuje stery.

człowiek czy szympans

7 kroków do wyeliminowania stresu

Jak temu zapobiegać? Profesor Peters radzi, aby wypracować zachowanie automatyczne. Proponuje w tym celu siedem kroków:

  1. W momencie zauważenia u siebie oznak zdenerwowania pomyśl: „Zamierzam ZMIENIĆ swoją reakcję na stres”.
  2. Następnie zarządź przerwę, wyobrażając sobie symbol pauzy.
  3. Po chwili spójrz na sytuację z daleka (np. z helikoptera unoszącego się nad Tobą), aby nabrać szerszej perspektywy.
  4. Racjonalnie zaplanuj czynności mające zmniejszyć stres.
  5. Znajdź czas na refleksję.
  6. Przystąp do realizacji planu.
  7. Uśmiechnij się!

Dobrze jest pamiętać, że stresorem mogą być takie banalne zdawałoby się czynniki jak głód, pragnienie, czy zmęczenie. Kiedy są zaspokojone, przychodzi odprężenie. A optymizm i umiejętność śmiania się ze swoich przesadzonych reakcji, również eliminują stres. W ten sposób uspokoisz Szympansa i dopuścisz do głosu Człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Podobne wpisy